saraybosna-nerede

Bosna Hersek Eğitim Neden Tercih Edilmeli?

Türkiye’de öğrencilerin geleceğini belirleyen unsur sınavdan ibaret tutulmuştur. Öğrenciler YGS-LYS’de başarıyı yakalayabilmek ve de hayalini kurdukları bölümlerde okuyabilmek için özel dersler almakta, dershanelere gitmekte bir yandan da okul derslerinde başarılı olmaya çalışmaktadırlar. Bu zorlu maratonda her türlü sosyal faaliyetten uzak kalan öğrencilerin yaşadıkları sınav stresinden ve başarısız olma korkusundan dolayı yaşam kaliteleri ciddi anlamda zarar görmektedir.

İyi bir üniversitede iyi bölümleri kazanıp, okumanın zorlaştığı günümüz Türkiye’sinde öğrencilerin bir kısmı sınavı hiç kazanamamakta, büyük bir çoğunluğu da belli bir puan alıp, sırf bir sene daha sınav stresi yaşamamak için istemediği, iş sahası dar, niteliksiz bölümleri tercih etmektedir. Böyle bir durumda; hem zamanın hem de maliyetin harcandığı bu uzun sürecin sonunda karşılaşılan en büyük sorun da işsizlik sorunudur.

İşte bu noktada yurtdışında eğitim almak öğrenciler için büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Birçok ülkede eğitim alma olanağı bulunmakla birlikte özellikle de Bosna Hersek’te eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların birkaçına değinecek olursak:

Bosna Hersek Avrupa Birliği ön müzakere sürecini tamamlamış bir Balkan ülkesidir. Bu sebeple eğitim standartları ve kalitesi yönünden birçok ülkeden önce gelmektedir. Bosna Hersek’teki üniversitelerden alınan diplomaların Avrupa ülkelerinde geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye’de de YÖK tarafından tanınan üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Bosna Hersek Avrupa Birliği’ne girdiği zaman eğitim standartlarında ve eğitim kalitesinde ciddi anlamda bir yükselme olacaktır.

Sınav şartı aranmadan, sözel-sayısal-eşit ağırlık gibi bölüm ayrımına bakılmadan sadece lise diplomasıyla eğitim kalitesi yüksek olan özel üniversitelere kolayca kayıt olunabilmesi ve öğrencilerin istedikleri bölümlerde eğitim alma imkanının sağlanabilmesi yönünden Bosna Hersek üniversitelerine olan talep her geçen gün artış göstermektedir.

Türkiye’de Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık… gibi bölümleri kazanmak her geçen gün zorlaşırken Bosna Hersek özel üniversitelerinde düşük harç ücretleriyle sınavsız, şartsız okuma imkanı sunulmaktadır. Bosna Hersek’daki özel üniversitelerin harç ücretleri Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkenin harç ücretlerinden oldukça düşüktür.

Böylece öğrenciler istedikleri bir bölümde okuma imkanını bulurken bir yandan da Boşnakça dilini öğrenerek donanımlı bir birey haline gelmektedirler. Bunun yanı sıra üniversiteler öğrencilere sosyal aktivite yönünden de birçok alanda hizmet sunmaktadır.

Barınma konusunda da alternatifi çok olan bu ülkede hemen hemen her üniversitenin kendine ait yurtları bulunmaktadır. Devlet yurtlarının aylık ortalama ücreti 45-50 Euro arasında değişmekteyken; özel yurtların aylık ortalama ücreti ise 150 Euro civarındadır. Yurtta kalmak istemeyip evde kalmayı tercih eden öğrencilerimiz için danışmanlık hizmetimiz doğrultusunda anlaşmalı olduğumuz emlakçılar aracılığıyla istedikleri kriterlerdeki evleri öğrenciler henüz Bosna Hersek’ e gitmeden ayarlamaktayız.

Kategori: Haberler.